Banderoza na Sportowo!
Intro

BANDEROZA „WCZORAJ” i  „DZIŚ”


Koniec lat 80-tych to czas przełomu, odzyskanej niepodległości. To czas, w którym rodzi się przedsiębiorczość  i wolny rynek. Młody magister ekonomii Jacek Laskowski, mając już świetnie
przemyślaną wizję, angażuje siebie i wszystkie swoje środki w ideę: kompleksowej turystycznej obsługi dzieci i młodzieży.

 

Intensywne początki

1 września 1990 roku marzenia stają sie rzeczywistością. Od Urzędu Gminy udaje się wydzierżawić Hotel i Restaurację "Sudety".  Następuje zmiana charakteru działalności z gastronomiczno -  hotelarskiej na kolonijną . Rozpoczyna się proces nawiązywania kontaktów z klubami sportowymi i organizatorami turystyki dzieci i młodzieży z całej Polski. Jacek Laskowski zaczyna współpracę z samorządami studenckimi, również ze swoją macierzystą Akademią Ekonomiczną we Wrocławiu.

Pierwszy autokar, pierwsze boiska,  pierwsze kolonie i obozy sportowe, pierwsze duże "sylwestry studenckie". Początki to intensywna praca nad budowaniem oferty i pozyskiwaniem klientów, aby z ośrodka sezonowego przejść w cykl całoroczny.

 

Z  "Sudet" do Kompleksu Turystycznego "Sudety" Ośrodka Banderoza.

Sytuacja zaczyna się stabilizować, nadchodzi rok 1996. Kończy się dzierżawa Hotelu i Restauracji "SUDETY", za to pojawia się wspaniała okazja na dalszy rozwój.  Jesienią Skarb Państwa w trybie przetargu wystawia na sprzedaż Ośrodek Kolonijny Głuchołaskich Fabryk Mebli . Jacek Laskowski składa ofertę, podobnie jak kilka innych osób. Przetarg wygrany! Od tego momentu na głuchołaskiej ziemi funkcjonuje "BANDEROZA" - ośrodek kolonijno-sportowy.

 

Powódź na dobry początek.

Nowy ośrodek, nowy początek. Inwestycje, rozbudowy, modernizacje. Początki jednak były bardzo ciężkie, lato 1997 r., które miało przynieść pierwsze dochody, spłynęło z powodzią stulecia... Kryzys spowodowany ogólnym chaosem i brak komunikacji oznaczały wycofanie się większości grup...

Jednak upór i dążenie do celu z którego znany jest Pan Laskowski wygrał z żywiołem.
Kolejne lata ośrodka to wizja, ciężka praca i lata wyrzeczeń.  Sto kilkadziesiąt miejsc w czterech "barakach" udaje się przebudować  i zmodernizować na 470 miejsc w pokojach 4 - 6 osobowych. Z umywalką, toaletą lub pełnym węzłem sanitarnym w 4 niezależnych pawilonach.  Każdy wyposażony w salkę wielofunkcyjną z telewizorem i stołem do tenisa. Rusza zagospodarowanie i przystosowanie całości obiektu, budowa infrastruktury, rozbudowa boisk, modernizacja stołówki. Od początku działalności Ośrodek  współpracuje z Klubem Łuczniczym "Chrobry". Współpraca zostaje sformalizowana w 2001 roku, co pozwala na remont hali w 2004 roku oraz jej ciągłą modernizacje i rozbudowę. Zostają dobudowane szatnie i boiska.

Lata 2006 - 2007 to kolejne duże inwestycje: modernizacja i dostosowanie kuchni do standardów europejskich oraz budowa zupełnie nowej pralni, także zgodnie z unijnymi normami.

W 2008 roku, po zakupie,  a później w 2013 roku po przeniesieniu Jaskini Solnej do hali sportowej poszerzamy swoją ofertę o seanse inhalacyjne.

 

Partnerzy

Całemu zespołowi  ośrodka nieustannie zależy na udoskonalaniu i poszerzaniu oferty. Nawiązujemy ścisłą współpracę z partnerami czeskimi. Korzystamy z boisk ze sztuczną murawą, kilku wyciągów narciarskich, parku linowego i innej infrastruktury.

Na dzień dzisiejszy, współprac ujemy już  z większymi i mniejszymi przedsiębiorstwami  z Głuchołaz i okolic. Bardzo dobra współpraca z Urzędem Miejskim, CIT-em, GOSiR-em, Cenrum Kultury.Nasza oferta na przełomie lat wzbogaciła sie o wiele warsztatów, zajęć z animatorami oraz o atrakcje, którymi staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych małych i dużych klientów.

Dzięki współpracy z zaprzyjaźnionym  Grzegorzem Ptakiem, który odnowił Harcerstwo w Głuchołazach, ośrodek na czele z Jackiem Laskowskim ponownie zyskał miano "Starszego Brata" Głuchołaskich Harcerzy co nas bardzo cieszy ponieważ od ambitnej młodzieży, lubimy czerpać różnego rodzaju inspiracje do dalszych działań i rozbudowy oferty o wiele ciekawych zajęć.

 

Kluby i imprezy

Podsumowując przeszło 24 lata działalności chcielibyśmy nadmienić, że znakomita część naszych klientów to stali bywalcy, od lat przyjeżdżające zaprzyjaźnione kluby piłkarskie, takie jak: Zabrze Zaborze, Polonia Warszawa, Cracovia Kraków, Polonia Leszno, Huragan Wołomin, Jantar Ustka, FC Katowice i wiele innych.
Z naszej oferty korzystają również siatkarze, piłkarze ręczni, koszykarze, szachiści, brydżyści oraz sporty walki. Dla wszystkich udaje nam się z powodzeniem organizować obozy sportowe oraz imprezy w formie cyklicznych turniejów, także w randze Mistrzostw Polski.

Od lat dzięki współpracy z Szkolnym Związkiem Sportowym "Dolny Śląsk" jesteśmy współorganizatorem Ogólnopolskich Finałów Igrzysk, Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej, piłce ręcznej i mini piłce siatkowej.
W tym miejscu nie może zabraknąć informacji o wspaniałej i również cyklicznej współpracy ze studentami. Szczególnymi i najczęstszymi gośćmi jest Uniwersytet Ekonomiczny oraz Politechnika Wrocławska z którymi  współpracujemy przez cały rok. Odwiedza nas również wiele organizacji studenckich np. w roku 2013 gościliśmy Kampus TV, ERASMUS (Winter CAMP 2014), ELSA...

Ze współpracy ze studentami bardzo się cieszymy, jesteśmy pozytywnie nastawieni i zawsze witamy ich z otwartymi ramionami. Banderoza stała się zaprzyjaźnionym miejscem oraz bazą wypadową wielu uczelni. 
Pozostając w klimacie imprez, nie może zabraknąć wzmianki o SYLWETRZE, który organizowany jest rokrocznie, od 24 lat. Zeszłoroczny sylwester przeszedł do historii dzięki Szkole Tańca NoLimits z Wrocławia , ponieważ do ośrodka zjechało się 450 tancerzy z całej Polski. Tegoroczne plany są takie same, a więc roztańczony Sylwester 2014r.

 

Od wiosny do zimy

Nasz ośrodek funkcjonuje przez cały rok, dostosowując ofertę do zapotrzebowania rynku i klienta: od wiosny mamy oferty dla szkół - wycieczki i zielone szkoły, weekendowe turnieje dla piłkarzy, Ogólnopolskie Finały. Latem płynnie przechodzimy do oferty wakacyjnej, zapraszając kolonistów, harcerzy, parafie jak również sportowców.  Jesień to  studenci i ich obozy adaptacyjne, integracyjne oraz rajdy, później ich miejsce zajmują wcześniej wspomniane wycieczki szkolne i zielone szkoły. Późna jesień to cykle turniejów rozgrywanych w hali i na boiskach ze sztuczną nawierzchnią. Nowy rok witamy na nartach w towarzystwie studentów. Później niedaleko już do ferii, które u nas w ośrodku jak i w całej Polsce trwają 6 tygodni i ZNOWU WIOSNA…

 

Dzień jak co dzień


27 maja, dzień jak  co dzień, a jednak… Gościmy ok. 300 dzieci, wycieczki szkolne zielone szkoły. Około godziny 13.00 zaczęło  padać, niedługo po tym oberwanie chmury, które spowodowało znaczne podniesienie stanu wody w potoku Starynka, przepływającego przez ośrodek. Godzina 16.00 potok wylał, zalewając większą część rekreacyjną Banderozy.

Nie poddajemy się! Przestało padać… Wszystkie ręce na pokład, nie ma co się załamywać. Dzielna załoga Banderozy zabrała się do pracy, aby móc przywrócić ciągłość pracy ośrodka. Do pomocy szybko dołączyli uczniowie z Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Ok. godziny 22.00 zakończyliśmy ten feralny dzień.

28 MAJ

Rano zmęczona , ale uśmiechnięta załoga Banderozy, przystąpiła do pracy, wraz z wieloma rękami do pomocy, zastępy straży pożarnej , wolontariusze…  Praca wre.
Tego dnia zakończyliśmy prace porządkowe ok. godziny 17.00, niestety nie na długo…
Godzina 19.00 telefon i do Banderozy – BO ZALEWA!
W mieście został ogłoszony stan alarmowy. Potok Starynka  w kilkanaście minut znowu wylał. Wielki strach i  rozczarowanie, ponieważ cały dzień z pomocą strażaków, wolontariuszy, harcerzy już porządkowaliśmy skutki „wielkiej wody” z dnia poprzedniego.  Jednak sztab kryzysowy szybko przyszedł z pomocą.  Tym razem pracowaliśmy do 4.00 nad ranem , zmęczeni, brudni, lekko załamani…
Rankiem 29 maja odwiedziło nas jeszcze więcej zastępów straży pożarnej, nie tylko z woj. Opolskiego, ale również z dolnego śląska i śląska, harcerze z woj. Opolskiego na czele z Grzegorzem Ptakiem, zaprzyjaźnione osoby z Głuchołaz, studenci z Państwowej Wyższej Szkoły w Nysie i wiele, wiele innych.
Wystosowaliśmy wtedy pismo do lokalnych gazet z podziękowaniem. Jednak naszej wdzięczności za okazaną pomoc nie da się opisać. Wyrażamy ogromne uznanie dla międzyludzkiej solidarności jaką nam okazano.
I wreszcie nadeszło lato. Pomimo zalania, zmęczenia, dużych strat poniesionych podczas nawałnic, ciągłych prac remontowych Banderoza ruszyła pełną parą. Sezon letni przywitał nas słoneczną pogodą i roześmianymi grupami.
Właściciel planuje nowe duże  inwestycje i niespodzianki, ale o tym wkrótce się przekonacie.

 

BANDEROZA DZIŚ


Ośrodek na przełomie lat  zmieniał wiele rzeczy opisanych wcześniej, jednak przez te wszystkie lata dobry duch i charakter ośrodka się nie zmienił. Na zakończenie,  szef – Jacek Laskowski, pragnie złożyć wszystkim tym, którzy „BYLI I SĄ” Serdeczne podziękowania za współpracę.

Facebook Slider